Afrika Sıcakları Geliyor

afrika

Meteoroloji yetkilileri hafta sonu için hava tahmin raporunu açıkladı:

Türkiye, cuma gününden itibaren Kuzey Afrika üzerinden gelen yeni bir sıcak hava dalgasının etkisi altına girecek. Hava sıcaklığı 10 derece artacak. Bazı illerde rekor sıcaklıklar görülecek… Uzmanlar, vatandaşı çöl sıcaklarına karşı uyarıyor…

Bol su için, sebze ve meyve tüketin, klimaya dikkat edin

SZCÇöl sıcakları kapıda. Peki, vatandaş sıcak havadan korunmak için ne yapmalı? Nelere dikkat etmeli? İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi İç Hastalıkları Profesörü Osman Erk, bu soruların yanıtını verdi. İşte Erk’in anlattıkları:

  • Yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalıkları olanlar, 11.00-16.00 arasında dışarı çıkmamalıdır.
  • Yazın açık renkli, pamuklu ve bol giysiler giyilmeye dikkat edilmelidir. Şemsiye, şapka, gözlük kullanımına özen gösterilmelidir.
  • Terlemeyle çok fazla su ve elektrolit kaybedilir.
  • Bol bol temiz ve sağlıklı su tüketilmelidir.
  • Denetimsiz sular tüketilmemelidir.
  • Sebze ve meyve tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirir, zararlı güneş ışınlarına karşı cildi ve vücudu korur.
  • Et ve süt ürünleri, dondurma, mayonez ve soslu yiyecekler, kremalı pastalar, deniz ürünleri ve limonata gibi yiyeceklerle besin zehirlenmesi sık olarak ortaya çıkabilmektedir. Kokusu ve rengi değişmiş besinlerden uzak durulmalıdır.
  • Havuza girilmeden önce duş alınmalı, bone ve deniz gözlüğü takılmalı, ayaklar dezenfektan sudan geçirilmelidir.
  • Ayrıca ıslak mayo ile oturulmamalıdır. Deniz suyu tuzlu olduğu için daha güvenlidir. En iyi güneş kremi zeytinyağıdır.
  • Klimaların filtreleri de düzenli olarak temizlenmeli ve değiştirilmelidir. Klimada ideal ısı 21-24 derece olmalıdır. Klimanın üflediği hava ile direkt temastan mutlaka kaçınılmalıdır.

Vatandaşı günlerdir bunaltan hava sıcaklığı hafta sonu daha da artacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre; Türkiye Kuzey Afrika üzerinden gelen yeni bir sıcak hava dalgasının etkisi altına girecek. Cuma gününden itibaren; halen normalin 3-6 derece üzerinde seyreden hava sıcaklığı 6-10 derece daha artacak. Bazı il ve ilçelerde ise uzun yıllardan sonra en yüksek sıcaklık değerlerinin görülmesi bekleniyor.

Hangi İl Kaç Derece?

Çöl sıcaklarıyla birlikte, Ankara, Bursa, Malatya 40; İstanbul 37; İzmir, Adana 41; Balıkesir, Antalya 42; Manisa 44 ve Aydın 45 dereceyi görecek. Tüm Türkiye’yi etkisi altına alacak olan sıcak hava dalgasının, batı bölgelerde pazartesi, iç bölgelerde sah, doğu ve güneydoğuda ise çarşamba günü etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor.

Şanlıurfa Kavruldu

Şanlıurfa, 2017 yılının en sıcak günlerinden birini yaşadı. Termometre Siverek İlçesi’nde 60 dereceyi gösterdi.