Antibiyotik Bronşit İyileştirmez

Şiddetli öksürüğe yol açan bronşit, erkeklerde daha sık görülüyor. Tedavisinde antibiyotik yerine doğal tedavi yöntemlerinin kullanılması öneriliyor. Prof. Dr. Osman Erk, yeşil sebzelerin şifalı etkisine değiniyor. Kış hastalıklarından bronşit, neden olduğu şiddetli öksürükle biliniyor. Akciğerlere hava giriş çıkışını sağlayan bronşların şişerek iltihaplanmasıyla ortaya çıkıyor. Bütün akut bronşit vakalarının %90’ı virüslerden %10’u da bakterilerden kaynaklanıyor. İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, bronşit hakkında bilinmesi gerekenleri açıklıyor…

Ağrıyı Ciddiye Alın

Akut bronşit, sonbahar ve kış aylarında özellikle erkeklerde sık görülüyor. Hastalığın en önemli şikayetleri arasında şiddetli öksürük bulunuyor. Öksürüğe zaman zaman balgam eşlik ediyor. Hafif ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı, eklem ve kas ağrıları görülüyor. Bronşitte antibiyotik tedavisi gerekmiyor. Ateş ve ağrı kesiciler, bitkisel ilaçlar ve yatak istirahati hastalığın tedavisinde yeterli oluyor.

Zatürre ile Karışmasın

Bronşit teşhisi, fiziksel muayene, kan tahlilleri ve akciğer filmi çekilerek konuyor. Bronşit ve zatürre hemen hemen aynı şikayetlere yol açtığından genellikle karışabiliyor. Fakat akciğer filmleri birbirinden farklı özellik taşıyor. Ayrıca zatürrede akciğerlerden kendine has sesler duyulabiliyor.

Şifa Niyetine Yeşillik

Bronşitten korunmak için öncelikle bağışıklık sistemini desteklemek gerekiyor. Sağlıklı beslenmek ve kaliteli bir uyku, vücut direncini artırıyor. Yeşil sebzeler ve mevsim meyveleri, vücuda ihtiyacı olan vitamin desteğini sağlıyor. Sık sık ellerin yıkanması da virüslerden kaynaklanan bronşiti önlüyor.