Bağırsak Deyip Geçmeyin!

Bağırsaklardaki bir sorun tüm vücudu etkiliyor! İşte vücudun ikinci beyni bağırsağın şifreleri… İkinci beyin olarak adlandırılan bağırsaklardaki bir sorun tüm vücudu etkiliyor. Prof. Dr. Osman Erk, ilaçlar, kimyasal toksinler ve bazı besinlerin bağırsağı bozduğunu söylüyor.      Bağırsağın sağlıklı olması, tüm bedenin sağlıklı olması anlamına geliyor. Bağırsakta var olan sorun sadece bağırsakta kalmıyor. Tüm vücudu olumsuz etkiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, ikinci beyin bağırsak sağlığının şifrelerini anlatıyor:

Sigara Sindirimi Bitirir

GDO’lu ve paketli gıdalar, rafine şeker ve yapay tatlandırıcılar, doymuş ve trans yağlar, hava kirliliği, sigara dumanı ve daha birçok kimyasal bağırsak ve sindirimi olumsuz etkiler.

İlaçlardan antibiyotikler, antiromatizmal ilaçlar, kortizon, doğum kontrol hapları, mide ilaçları, kanser ilaçları ve antidepresanlar bağırsak sistemine zarar verir.

Stres Çeşitliliği Azaltır

Glüten, hassas kişilerde geçirgen bağırsak sendromuna yol açar. Gıda ve besin duyarlılıkları, kronik inflamatuar hastalıklar ve otoimmün hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Birçok sindirim ile ilgili şikayete; vitamin ve mineral eksikliklerine yol açabilir. Bağırsak mikrobiyotasının zarar görmesi, pek çok hastalığa yol açar.

Bol Soğan Tüketin

Bağırsak sağlığı için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmeli, fruktozdan zengin mısır şurubundan uzak durmalı. Zeytin, turşu, yoğurt, kefir, sirke, elma, muz, bitter çikolata, enginar, keten tohumu, yer elması, sarımsak, mantar, soğan tüketilmelidir. Doktor tarafından tavsiye edilmedikçe antibiyotik ve romatizmal ilaçlar içilmemelidir.

Probiyotik İçeriğine Dikkat

Probiyotikler kalp hastalıkları, diyabet, karaciğer yağlanması ve depresyon gibi birçok hastalığa iyi gelir. Piyasada probiyotik olduğunu iddia eden pek çok ürün bulunmaktadır. Bir ürünün probiyotik olması için canlı olması ve belirli sayıda mikroorganizma içermesi, mide ve safra bariyerlerini rahatlıkla aşarak kolona kadar ulaşması gerekmektedir.