Bağışıklık Koronavirüsü Unutuyor

Sağlıklı ömrün yolu, güçlü bağışıklıktan geçiyor. Prof. Dr. Osman Erk, Covid-19 ile mücadeleyi Takvim’e açıklıyor. Bağışıklık sisteminin hafızasının olmadığını söylüyor. Tuzu azaltmayı, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeyi öneriyor. Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz bu günlerde herkes güçlü bağışıklık sisteminden bahsediyor. Peki, dillerden düşmeyen bağışıklık ne anlama geliyor? Sağlıklı ve uzun ömür için ne yapmak gerekiyor? İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, tüm bunların cevaplarını açıklıyor…

Nedir Bu Bağışıklık?

Bağışıklık sistemi, vücudu başta bakteri ve virüs olmak üzere infeksiyon etkenlerine karşı koruyor. Vücudun doğal ve edinsel olarak iki ayrı bağışıklık sistemi bulunuyor. Doğal bağışıklık sistemi doğuştan geliyor. Belleği olmayan bu sistem etkeni hatırlamıyor. Bu nedenle edinsel bağışıklığa ihtiyaç duyuluyor. Uygun ve güçlü edinsel bağışıklık hastalığı daha hafif geçirmeyi sağlıyor.

Şifre Dengeli Beslenme

Atalarımız, yüzbinlerce yıl bitkisel besinleri sebzeleri, meyveleri, yeşillikleri, yaprakları, kuruyemişleri ve otları tüketti. Bu gıdaların içerisindeki vitamin, mineral, iz element, aminoasit, Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri bağışıklık sistemini güçlendirdi. Bağışıklığı uyararak hücreleri aktif hale getiren bu gıdaların her öğünde dengeli biçimde tüketilmesi sağlığın sigortası haline geldi.

Doğru Besin ve Temiz Su

Yanlış gıdalar, toksinler, stres, GDO’lu gıdalar, karbonhidrat ve yağlı yiyecekler, ilaçlar, gereksiz ameliyatlar ile diyabet ve tansiyon gibi kronik hastalıklar bağışıklığı gereksiz yere meşgul ediyor. Bu durumda, vücudu koruyan sistem zayıflıyor. Bağışıklık sistemini yalnızca sağlıklı besinler, sağlıklı su ve temiz hava güçlendiriyor.

Hafızası Yok

Bağışıklık sisteminin hafızası bulunmuyor. Bazı virüslere karşı güçlü bir bağışıklık belleğine sahip iken bazı virüslere karşı zayıf kalıyor. Örneğin kızamık virüsüne karşı ömür boyu bağışıklık sağlarken Koronavirüs’e karşı mücadele edemeyebiliyor.

Mucize Besinler

Bazı aminoasitler, bağışıklık sisteminin çalışmasında önemli rol oynuyor. Bunların başında ise arginin geliyor. 30’lu yaşlardan sonra vücut arginine daha fazla ihtiyaç duyuyor. Fındık, ceviz, badem, tam tahıllar, ay çiçeği ve susam kaliteli bitkisel arginin kaynakları olarak biliniyor. Glutamin ise hastalık esnasında bağışıklığın daha etkin çalışmasına yardımcı oluyor. Baklagiller, turpgiller, ıspanak, domates ve pancar gibi bitkisel gıdalarda bol miktarda bulunuyor.

Egzersiz Şart

Düzenli egzersiz, bağışıklık sistemini destekliyor. Haftada 3-4 gün 30-45 dakika süreyle yapılan egzersizler, solunum yolu enfeksiyonlarını önlüyor.

Timüsün Sırrı

Bağışıklığın en önemli unsurlarından timüs bezi; göğüs kemiğinin üst kısmında bulunuyor. 20 yaşından sonra küçülmeye başlıyor ve 60 yaşından sonra ortadan kalkıyor. Yaşlıların bu nedenle bağışıklık sistemi zayıflıyor.

Tuzu Azaltın

Tuz, doğal bağışıklığın çalışmasını bozuyor. Araştırmalara göre aşırı tuzlu beslenmek infeksiyon hastalıklarını daha ağır geçirmeye neden oluyor.