Bronşit Nedir? Bronşit Hastalığına Karşı Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

Akciğerlere hava giriş çıkışını sağlayan bronşların şişerek iltihaplanmasına akut bronşit deniyor. Bronşit, nefes kesiyor. Kuru öksürükle belirti veren bu hastalığın tedavisinde besinler mucize yaratıyor. Kırmızıbiber ve nane, akciğeri temizliyor.

Akciğerlere hava giriş çıkışını sağlayan bronşların şişerek iltihaplanmasına akut bronşit deniyor. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, akut bronşit vakalarının %90’ınından virüsler, %10 kadarından da bakterilerden kaynaklandığını söylüyor. Sonbaharda sıklıkla erkeklerde ortaya çıkan bu hastalığı sigara dumanı, hava kirliliği, ani ısı değişimleri de tetikliyor.

Zatürreye Benzer

Bronşit tanısı, fiziksel muayene, kan tahlilleri ve akciğer filmi çekilerek konuluyor. Hastalık genellikle zatürre ile karıştırılabiliyor. Her iki hastalık aynı şikayetlere yol açıyor, fakat akciğer filmleri birbirinden çok farklılık gösteriyor. Bronşitin asıl nedeni virüsler olduğundan, tedavisinde antibiyotik etkili oluyor. Balgamın renkli olması hastalar ve doktorlar tarafından yanlış olarak antibiyotik kullanılması için gerekçe olarak değerlendiriliyor. Oysa viral bronşitte de renkli balgam söz konusu olabiliyor. Üst solunum yolu infeksiyonları ve akut bronşit yanlış ve gereksiz olarak antibiyotiklerin en sık kullanıldığı hastalıklar arasında bulunuyor. Akut bronşitin tedavisinin belirtilerine göre yapılması gerekiyor. Ateş ve ağrı kesici ilaçlar, bitkisel öksürük kesici ilaçlar ve yatak istirahati sıklıkla yeterli olabiliyor.

Mucize Besinler

  • Havuç, elma, kuru kayısı, domates, biber ve bal kabağı gibi A vitamininden zengin besinler yiyin.
  • Limon, kırmızıbiber, kekik, kivi, brokoli ve maydanoz gibi antioksidan deposu besinlere sofranızda yer açın.
  • Nane, bronşit semptomlarını azaltır. İçerisindeki mentol, burun tıkanıklığını açar.
  • Yeşil çay, güçlü bir antioksidandır. Virüsün vücutta yayılmasını önler.

Bol Yeşillik Tüketin

Bronşitten korunmak için bağışıklığı güçlü tutmak gerekiyor. Yeşillikler, sebze ve meyvelerden oluşan bir diyet, vücuda direnç veriyor. Sık sık ellerin yıkanması da mikropları yok ediyor.

Öksürük, Eklem Ağrısı

Akut bronşit, şiddetli öksürükle belirti veriyor. Hafif ateş, göğüste yanma, burun akıntısı, boğaz ağrısı, eklem ve kas ağrıları da hastalığın diğer şikayetlerini oluşturuyor.