Çay, Kahve Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?

Günümüzde kronik yorgunluk ve enerji eksikliği gibi nedenlerle kafein içeren yiyecek ve içecekler sıkça tüketiliyor. Ancak fazla kafein, kalpte ritim bozukluğundan kansere kadar birçok sağlık sorununa yol açabiliyor.

14mayis2018-takvim-1Sakıncaları Nelerdir?

Kafein vücudu uyarır, bağımlılık yapar ve bütün sistemleri hızlandırarak iştahı açar. Nabız ve tansiyon yükselir, kalpte ekstra sistoller ve ritim bozuklukları oluşabilir. Fazla miktarda kafeinin kanserojen olabileceği söylenmektedir. Fazla kafein ayrıca kadınlarda fibrokistik hastalığa ve osteoporoza neden olabilmektedir.

Çocukluk ve ergenlik döneminde kafeinli içecek tüketimi giderek artmakta, süt tüketimi ise giderek azalmaktadır. Gelişmiş ülkelerde her gün düzenli kahve tüketim oranı %54’tür ve ortalama kafein tüketimi 125-300 mg’dır. Kafein kısa süreli adrenalin, insülin ve kortizol hormonlarında artışa neden olur, kan şekeri ve enerjiyi arttırır, daha sonra ise vücut kimyasını bozar.

Hangi Gıdalarda Bulunur?

Çay, kahve, asitli içecekler, sodalar, çikolatalar kafein içerir. Ayrıca piyasada satılan diyet ilaçlarında, soğuk algınlığı ve baş ağrısı ilaçlarının içerisinde bol miktarda kafein vardır. En fazla kafein filtre kahvede bulunur. Bir fincan filtre kahvede 150-200 mg, bir şişe (330 cc) meşrubatta ortalama 50 mg kafein vardır. Bir fincan Türk kahvesi ise 60 mg kafein içerir.

Kimler Fazla Tüketmemeli?

14mayis2018-takvim-2Hamilelerin kafein tüketmesi tavsiye edilmez. Bir fincan kahve bile doğum kusurlarına, düşük doğum tartısına, erken doğuma ve düşük riskine neden olabilir. Kalp damar hastalarının, tansiyon yüksekliği ve ritim bozukluğu olanların kafeinli içecekler tüketmesi önerilmez.

Kimlere Ne Kadar Önerilir?

Günde en fazla 100-120 mg kafein tüketimi önerilir. Bu da iki fincan Türk kahvesine denk gelir. Kafeinin karaciğer yağlanmasını önlediği söylenmektedir.

Artık Kafeinsiz Diyetler mi Moda?

Evet, özellikle Amerika ve Orta Doğu ülkelerinde kafeinin hiç yer almadığı diyetler moda olmaya başlamıştır ve gençler arasında oldukça yaygındır.