Helikobakter Pilori Nedir? Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Var mı?

Toplumda sık görülen helikobakter pilori, midede çoğalıyor. Mide ağrısı ve şişkinlikle belirti veriyor. Tedavi edilmediğindeyse kansere neden oluyor. Prof. Dr. Osman Erk, uyarıyor: Yiyeceklerinizin temiz olmasına dikkat edin. Şehirleşme, beslenme alışkanlıklarını da değiştiriyor. Tükettiğimiz besinlerin yeterinde temiz olmaması, hastalıkları beraberin de getiriyor. Mide hastalıkları, ülkemizde oldukça fazla görülüyor. Özellikle midede çoğalan helikobakter pilori, sinsice ilerliyor ve belirti vermiyor. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, mide ve bağırsak sağlığını bozan bu hastalıkla ilgili bilgilendiriyor:

Mide Ağrısı Varsa Dikkat

Mideyi sinsice içten içe zorlayan bu bakteri, sosyo-ekonomik ve hijyen şartları kötü olan ülkelerde sık görülüyor. Helikobakter pilori; kronik aktif gastrit, mide ve 12 parmak bağırsağı ülseri, mide kanseri ve bağırsak kökenli lenfoma türlerine zemin hazırlıyor. Günlük hayatı da olumsuz etkiliyor. Hastaların bir kısmında belirti vermeyen bu hastalık, mide ağrısı, şişkinlik, gece uykudan uyandıran karın ağrısı, yemekten hemen sonra karın ağrısı ve açlık hissi gibi şikayetlere yol açıyor.

Kişiden Kişiye Bulaşır

Kalabalık aile ortamı, sağlıksız koşullar, yiyeceklerin ve içme suyunun temiz olmaması ve ailedeki diğer bireylerde bu bakterinin olması, Helikobakter pilori riskini artırıyor. Bu bakterinin hijyenik olmayan yiyecek ve içeceklerle insana, daha sonra insandan insana geçtiği biliniyor. Tedavi edilmeyen helikobakter pilori, mide kanserleri riskini de artırıyor.

Tedavide Geç Kalmayın

Deride kaşıntı, kabarıklık ve kırmızı deri döküntülerine yol açabilen helikobakter pilorinin teşhisi, nefes testi (üfleme testi), kan ve gaita testleriyle yapılıyor. Üfleme testi 30 dakikada sonuç veriyor. Tedavide antibiyotik kullanılıyor. Ancak bu mikrop, zor tedavi edildiğinden tedavide birden fazla antibiyotik birlikte kullanılabiliyor. Tedaviye mide asidini azaltan bir ilaç ilave ediliyor. Mide asidinin azaltılması antibiyotiklerin etkisini artırıyor.

Kısırlığa Bile Neden Olur!

Kesin bulgular olmamakla birlikte bu mikrop, kalp hastalıkları, karaciğer ve safra yolu rahatsızlıklarına neden oluyor. Kronik baş ağrısı, migren ve romatizmal hastalıkların görülme riskini artırıyor. Helikobakter pilori, doğurganlığı da olumsuz etkiliyor. Kadın ve erkek üreme sistemlerine zarar veriyor. Erkekte sperm hareketliliğini azaltarak kısırlığa neden olabiliyor.

Doğal İlacı Sarımsak

Helikobakter pilorinin tedavisinde, doğal besinler ve baharatlar etkili oluyor. Kırmızı acı biber, helikobakteri gelişimini engelliyor. Sarımsak helikobakteri pilori öldürmede son derece etkili rol oynuyor. Antibiyotik gibi görev yaparak bakterileri yok ediyor. Antioksidan ve C vitamininden zengin gıda alımı da helikobakteriye bağlı şikayetleri azalıyor. Portakal, greyfurt, domates, kuşburnu, maydanoz, karalahana, yeşil sivribiber ve karnabahar helikobakteri tedavisini destekliyor.