Kimler Oruç Tutmamalı

Yüksek tansiyon, diyabet, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıkları olanların oruç tutma konusunda mutlaka uzman hekimlere danışmaları gerekir. Parkinson, Alzheimer, sara, kronik böbrek yetmezliği olanlar, yaşlılar, düzenli olarak ilaç kullanması gerekenler, hamile veya çocuk emzirenlerin de oruç tutması sakıncalı olabilir…

Diyabet

27SAGLIKİnsülin kullanmak zorunda olan tip 1 şeker hastaları kesinlikle oruç tutmamalıdır. Tip 2 şeker hastası olup, kısa ve uzun etkili insülin tedavisi ve birkaç adet şeker ilacı kullanan hastaların da oruç tutması sakıncalı olabilir. İlaç kullanımı esnasında belirli zamanlarda kan şekeri düşebildiği için bu dönemlerde hastaların beslenmeleri gerekir. Kan şekeri düşüklüğü ciddi bir durumdur ve beyin hasarı yaratabilir. Diyabet hastaları arasından ancak diyet ve günde tek doz ilaç kullanarak kan şekerini kontrol altında tutanlar oruç tutabilir.

Migren

Açlık süresi uzadıkça baş ağrısının gelişme riski de artar. Bu nedenle migren gibi baş ağrısı gelişmeye eğilimli kişiler diğer kronik hastalar gibi oruç tutma kararı vermeden önce hekimlerine danışmalıdır.

Yüksek Tansiyon

Dirençli hipertansiyon hastaları günde 3-4 kez ve birden fazla ilaç almak zorundadır. Toplumun yüzde 30’unun tansiyonu yüksektir. Hipertansiyon, dünyada en çok ölüme yol açan ve önlenebilir bir hastalıktır. Bir veya iki ilaç kullanarak tansiyonu kontrol altına alınan hastalar doktorlarına danışarak oruç tutabilirler. Dirençli hipertansiyon hastalarının ise oruç tutması sakıncalıdır. Bu tür hastalar günde 3-4 kez ve birden fazla ilaç almak zorundadır. Oruç tutmaya bağlı kan şekeri düşmesi hipertansiyonu daha da tetikleyebilir ve hipertansiyon krizine yol açabilir. Hipertansiyon hastaları susuz kalmamaya dikkat etmelidir çünkü susuzluğa bağlı olarak hastalar adrenalin, noradrenalin, kortizol gibi hormonların seviyeleri yükselirse krize girebilirler.

Kalp Hastalıkları

Kalp hastalığı hafif düzeyde olan koroner arter hastaları ve kalp kapak hastaları oruçtan fazla etkilenmezler ancak kalp hastalığının derecesiyle ilgili olarak kan basıncı düşüklüğü ve kalp ritim bozuklukları görülebilir.

Böbrek Hastalıkları

Diyalize giren böbrek hastalarının oruç tutmamaları gerekir. Tedavisinde diyalize gerek duyulmayan böbrek hastaları susuzluğa ve kan şekeri düşüklüğüne son derece hassastır. Vücut susuz kalır ve terlemeyle bol miktarda sıvı kaybedilirse böbrek yetersizliği diyaliz aşamasına gelebilir.

Ülser

Ülser hastası olan kişilerin uzun süre aç kalmaları sakıncalı olabilir. Açlıkta mide ağrısı olanların aktif ülser olasılığı yüksektir. İftar ve sahurda fazla yağlı ve kızartma yemek yiyenlerde de reflü olasılığı fazladır. Reflü nedeniyle yemek borusunda ülser de ortaya çıkabilir. Bu tür hastaların doktorlarına danışarak oruç tutup tutmamaya karar vermeleri daha uygun olur.