Kuru Baklagil Tüketmeniz İçin 5 Önemli Neden

Hazır gıdalar, diyabetten kansere kadar birçok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Dolayısıyla bilinçli beslenmek hayati önem taşıyor. Bu açıdan lif ağırlıklı, bitkisel proteinin yanı sıra vücudun tüm sistemlerine faydalı vitamin ve mineraller içeren kuru baklagilleri sofralardan eksik etmemek gerekiyor…

Kalbi Güçlendirir

kurubaklagil-gztBaklagiller, kan şekeri ve kolesterol üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle kalp krizi riskini yüzde 40 oranında azaltır. Haftada 4 defa veya daha fazla kuru fasulye yiyenlerde, haftada bir kereden daha az kuru fasulye tüketenlere göre kalp krizi riskinin yüzde 20 oranında azaldığı bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Şeker Hastalığını Önler

Baklagiller, glisemik indeksi düşük, glisemik yükü orta derecede, ayrıca lif, besin ve su açısından zengin besinlerdir. Yavaş sindirildikleri için kan şekeri fazla yükselmez ve doygunluk hissi verirler. Başta kuru fasulye olmak üzere baklagiller, ılımlı ölçülerde olmak şartıyla şeker hastalarının da tüketebileceği besinlerdir.

Kabızlığı Önler

Lifli besinler bağırsak boyunca sindirilmeden vücuttan dışarı atıldıkları için dışkıyı hacimli ve yumuşak tutar. Baklagiller yüksek lif içerikleri sayesinde sindirim sistemini hareketlendirerek kabızlık şikayetlerinin azalmasında da etkili olur.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kuru baklagillerdeki çözünen lifler midede uzun süre kalıyor ve oluşturdukları jel yapısıyla ince bağırsaklarda besin emiliminin yavaş olmasını sağlıyor. Bu özellikleriyle de sonraki öğünde daha az yemek yemeyi teşvik ediyor. Fazla kalori içermedikleri için de kilo kontrolünde ideal bir besin grubu olarak nitelendiriliyorlar.

Bağışıklığa Destek

Kuru baklagiller içerdikleri demir, magnezyum ile potasyum mineralleri ve antioksidan özellikteki E vitamini sayesinde vücut direncini güçlendiriyor.

Dikkat!

Kuru baklagillerin saydığımız faydaları sağlaması için GDO’suz ve yerli olmasının yanında dengeli tüketimi sağlık açısından gereklidir.