Kuşburnu Çekirdeği Yağı Mucizesi

Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen kuşburnu bitkisinin çekirdeğinden elde edilen yağ da mucizevi özellikleriyle dikkat çekiyor…

Antioksidan Kapasitesi En Yüksek Bitki

2 bin yıldır insanlar tarafından kullanılan kuşburnu, son yıllarda, kuşburnu gerçek meyvesinin (tohumunun) bileşenlerinin öğrenilmesi ve insanlar için sağladığı yararların anlaşılmasıyla ününü tüm dünyada hızla arttırdı. Bu bitkinin ününün artmasında en büyük katkıyı ise kuşburnunun dünyanın antioksidan kapasitesi en yüksek yenilebilir bitkisi olduğunun anlaşılması sağlamıştır. 2002’de dünyanın tüm coğrafi bölgelerindeki diyet bitkilerinin (sebze ve meyveler) toplam antioksidan özelliklerini değerlendiren araştırma sonucunda yayınlanan kapsamlı makalede diyet bitkilerinde toplam antioksidan miktarları arasında bin kattan fazla fark olduğu, kuşburnunun (Rosa canina), incelenen tüm bitkiler arasında en yüksek antioksidan miktarına sahip olduğu belirtilmiştir. Dolayısıyla gerek antioksidan kapasitesi, gerekse içeriğindeki karotenoidler ve askorbik asit, organik asitler, çoklu doymamış yağ asitleri ve fenolikler nedeniyle, kuşburnu fonksiyonel gıdalar, doğal ilaçlar ve doğal ilaçların hazırlanması için değerlendirilen bir ürün haline gelmiştir.

Karın iç yağlarını eritiyor

kusburnu-gztSadece kuşburnu çekirdeklerinde bulunan bir kaempferol türevi (tiliroside) antiobezite aktivitesinde rol oynayabileceği belirtiliyor. Japonya’da, Obeziteye karşı etkili bir gıda bulmak için çalışmalar yürüten bir araştırma grubu, klinik çalışmalar sonucunda; kuşburnu ekstraktının güçlü antiobezite etkileri olduğunu, kuşburnu ekstraktının vücut iç organ yağını azalttığını ve kuşburnu özütünün obezitenin önlenmesi için iyi bir gıda maddesi olabileceğini ortaya koydu. Araştırmacılar bu etkiyi, büyük bir kuşburnu tohumu bileşeni olan tiliroside’in yağ metabolizması ivme ve glikoz temizleme etkisi yaratarak sağladığını bulduklarını belirttiler. Başka bir araştırma grubu da, anti-obezite etkisine sahip yeni gıda maddeleri arayışında Kuşburnu Çekirdeğinin temel bileşeni olan tilirosid’in karaciğerdeki yağ metabolizmasını hızlandırdığını ve glikoz klirensini geliştirdiğini bulduklarını açıklayarak, kuşburnu çekirdekleri ekstraktının karın iç organ yağlarını azalttığının kontrollü klinik deneylerle ortaya konulduğunu belirtiyor. Hayvan deneylerinde; kuşburnu takviyesinin kilo alımını engellediği ve anti-diyabetik etkiler yaptığı, koşu bandı egzersizinde metabolik hızı arttırdığı gibi etkilerin yanında başka sağlıklı etkilerinin de olduğunu belirtiyorlar.

Kireçlenme ve Romatoid Artritte de Etkili

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen osteoartrit, 50 yaş ve üzerindeki kişilerde sık görünen bir eklem hastalığıdır. En çok etkilediği eklemler eller, kalça, diz ve omurgadır. Osteoartritin önemli bir tetikleyicisi ise obezitedir. Birçok araştırma, kuşburnu ve kuşburnu ekstraktının, osteoartrit ve romatizmal artirit gibi kireçlenme ve romatizma hastalıklarının tedavisini desteklediğini, ağrı ve sertliği azaltarak eklem sağlığına katkıda bulunduğunu, özellikle osteoartrite karşı etkili olabildiği belirtilmektedir.

Yüzde Yüz Doğal Olmalı

Bu yağdan fayda sağlamak için yüzde yüz doğal olmasına dikkat edilmelidir. Kuşburnu çekirdeği yağının Süperkritik Karbondioksit (SC-CO2) Ekstraksiyonu Yöntemiyle üretilmiş olması önemlidir. Bu değerlendirmeler karşısında kuşburnu meyvesinin tohumlarından Süperkritik CO2 ekstraksiyonu yöntemiyle yüzde yüz doğal, katkısız ve tam saflıkta elde edilen yağ/ekstraktlar FDA kriterlerine göre güvenli, GRAS statüsünde ürünler yani güvenilir ürünler olmaktadır. Nitekim yapılan başka araştırmalar da, Süperkritik CO2 ekstraksiyonu yöntemi ile elde edilen yağ / ekstraktların hekzan ile ekstrakte edilen yağdan daha iyi kalitede, daha doğal soğuk presleme işlemine göre hem kalite hem de miktar olarak daha iyi olduğunu ortaya koymaktadır.