Sütten Ağzı Yananlara

Süt, bebekler ve buzağılar içindir, bebeklikten sonra süt içen tek canlı türü insandır. Sosyal medyada geçirdiğiniz vakit sağlık ve beslenme konusundaysa bu cümleye sık rastlamışsınızdır. İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Profesörü Osman Erk, “Sağlığını Yeniden Keşfet, Diyet ve Sağlığa Bilimsel Bakış” kitabında sütün hormonlu bir besin olduğunu, çünkü bunun buzağının büyümesi için gerekli olduğunu anlatıyor ve süt içmemek için 11 neden sıralıyor. Bunlar laktoz intoleransı, aşırı kalori, fazla doymuş yağ, kazein proteini, hormonlar ve erken ergenlik, antibiyotikler (ineklerin değil insanların kabahati), dioksin ve organofosfatlar (tarım zehirleri), kolesterol artışı, insülin direnci ve obezite, IGF1 (insülin benzeri büyüme faktörü).

Prof. Erk, sütün osteoporoza da iyi gelmediğini, sebzelerdeki kalsiyumun, D vitamini ve sporun, sağlıklı kemikler için çok daha yararlı olduğunu söylüyor. Brokoli, pazı, lahana, karalahana gibi yeşil yapraklı sebzeler kalsiyumdan zengin. Yerine ne koyabiliriz? Badem sütü ve badem peynirini. İşte size 10’ar dakikanızı alacak vegan süt ve peynir. Bademin kilosu kaç para dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Badem Sütü

İki bardak çiğ bademi bir gece suda bekletin. Bademler yumuşadığında 6-7 bardak suyla blendırda yaklaşık 10 dakika karıştırın. Süt kıvamını alınca tülbentten geçirin ve sıkın. Üç gün buzdolabında dayanıyor. Ya da buz kalıplarında dondurun. İster kekte börekte kullanın ister için ya da kahvenize katın… Kalan posayı fırın tepsisine yayın, 100 derecede kurutun. Badem ununuz hazır, kurabiyelerde, pankeklerde, nerede isterseniz kullanın.

Badem Peyniri

Bir bardak çiğ badem, bir limonun suyu, bir diş sarımsak, üç yemek kaşığı zeytinyağı, yarım bardak su, tuz. Bademi bir gece suda bekletin, sonra kabuklarını soyun. Tüm malzemeleri mutfak robotunda püre olana dek karıştırın. Bir gece tel süzgecin içine koyduğunuz tülbentte süzün, buzdolabında olsun. İstediğiniz kıvama göre fırında 100 derecede yarım saat kurutabilirsiniz. Bademdeki protein yumurtayla yarışabilir. E vitamini, kalsiyum, biotin açısından da zengin.

Bir not: Hazır badem sütlerine dikkat! İçeriklerinden bademden başka her şey var. Badem oranı ise yüzde 2. Etiket okuyun.