Sütü Bozuk

İçtiğimiz süt de burnumuzdan geldi! İneklerin hormon ve antibiyotiklerle zehirlendiğini söyleyen Prof. Dr. Osman Erk, ‘Süt bağımlılık yapar. Kanserojen etki gösterir. Kemikleri kırar’ dedi

sutubozuklar-gztKüçük-büyük herkesin severek içtiği, kemikleri güçlendirdiğine inandığı süt de zararlı çıktı. Prof. Dr. Osman Erk, sütün bebekler için iyi, yetişkinler için gereksiz olduğunu söyledi. İnek sütündeki laktozun güçlü bir insülin uyarıcısı olduğunu, zamanla insülin direncine, obezite ve metabolik sendroma yol açtığını, bağırsaklarda kötü bakterilerin sayısını artırdığını belirten Prof. Dr. Osman Erk, aynı zamanda sütün kemikleri güçlendirmediğini, osteoporoza da iyi gelmediğini ifade etti. Prof. Dr. Osman Erk, neden süt içemememiz gerektiğini şöyle sıraladı:

İnekler Masum…

  • Daha fazla süt elde etmek için ineklere bol miktarda büyüme hormonu verilir. Bu da insanlara zararlıdır.
  • Süt ve süt ürünlerinde bulunan kazein maddesi sindirim sisteminde parçalanarak kazomorfin denilen, bildiğimiz morfin benzeri bileşikler ortaya çıkarır. Bu bileşikler bağırsakları aşarak beyindeki hücrelerde bulunan morfin reseptörlerine bağlanarak bağımlılık yapar. 6 Kazein proteinlerinin kanserojen etkisi vardır.
  • Bir bardak sütte ortalama 6 gram kazein bulunur. Kazein miktarı yağı alınmış sütte daha fazla, peynirde ise en fazladır.
  • Bir su bardağı (250 cc) tam yağlı süt 5 gram doymuş yağ içerir ve 150 kaloridir. Doymuş yağlar sağlık için zararlıdır.
  • Süt ürünleri kolesterol yapımını uyarıp insülin direncine neden olur. Doktor doktor gezdirir.
  • Araştırmalarda süt ürünleri tüketimiyle prostat, yumurtalık kanserleri arasında neden-sonuç ilişkisi bulunmuştur.
  • Sütün içindeki süt şekeri (laktoz) koroner kalp hastalığı ve yumurtalık kanseri ile yakından ilgilidir.
  • Yaygın inanışın aksine süt ve süt ürünlerinde yeterince kalsiyum yoktur. Et ve yumurta gibi hayvansal ürünler ise süt ve süt ürünlerinden çok daha az kalsiyum içerir.

İçenin Ağzı Yanıyorsutubozuk

  • Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre en fazla süt tüketen ülkelerde osteoporoz, prostat ve göğüs kanseri, diyabet ve alerji gibi hastalıklar en yüksek oranda görülmektedir.
  • Önerilen günlük kalsiyum tüketimi 1000-1500 miligramın çok altında kalsiyum alan Çin, Japonya, Kore ve Afrika ülkelerinde osteoporoz ve kemik kırıkları yüksek kalsiyum alan Avrupa ve ABD’li kadınlardan azdır. Yani süt kemikleri korumaz.

Pastörize Olanı Farklı Değil

Bakterileri yok etmek için uygulanan UHT işlemi ile sütteki tüm besin öğeleri öldürülüyor. Geriye yağ, şeker, az miktarda vitamin ve mineral içeren canlı olmayan bir şey kalıyor. Homojenizasyon, yani sütteki yağ parçacıklarının mekanik yöntemlerle yüksek basınç altında parçalanması ve dağınık kalması nedeniyle, sütün kalp damar hastalıklarına neden olduğu düşünülüyor. ‘Ksantin oksidaz’ adlı enzim, kalp-damar sağlığını bozuyor.

Dünya Nüfusunun Yarısı İçmiyor

En fazla süt tüketen ülkelerde osteoporoz ve kemik kırıkları daha fazladır. Dünyadaki süt tüketiminin yarısı ABD’de yapılmaktadır. ABD’de osteoporoz, süt tüketiminin düşük olduğu Asya ülkelerinden çok daha fazladır. Dünya nüfusunun yarısı süt ürünleri tüketmez. Brokoli, pazı, lahana, karalahana gibi yeşil yapraklı sebzeler kalsiyumdan zengindir. Sütteki kalsiyumun %32’si, sebzelerdeki kalsiyumun ise %50’si emilmektedir.

Sebze-Meyveler Kalsiyum Deposu

Sütün içindeki kalsiyumun ancak sınırlı bir kısmı vücuda alınırken, yeşil sebze ve meyvelerdeki kalsiyumun %50’sinden fazlası emiliyor. Sebze-meyvelerde ayrıca kemikler için gerekli olan kalsiyum, potasyum, magnezyum, K vitamini ve C vitamini de bolca bulunuyor. Vejetaryenlerin kemikleri bu yüzden süt içenlerden daha sağlamdır. Ancak sağlam kemikler için sadece kalsiyum yetmez. Spor ve D vitamini de gereklidir.

Doğal Olanı Yararlı Ama…

Bazı endüstriyel faaliyetler ve yanma sonucu ortaya çıkan kanserojen bileşikler (dioksinler) suya-toprağa karışıyor. Tarım ürünlerine ve bunları yiyen hayvanlara bulaşıyor. Süt, peynir, tereyağı dioksin içeren besinler arasında başı çekiyor. Süt ve süt ürünlerinden insana geçen toksik maddeler sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

Basıyorlar Hormonu Veriyorlar Antibiyotiği

Süt ineklerinin büyük bölümü kapalı alanlarda, küçük bir bölmede hiç hareket etmeden, gün ışığı görmeden yaşıyor. Hayvanlara GDO’lu mısır ve soya, buğday, kan proteinleri yediriliyor. Sütünü artırmak için bolca büyüme hormonu, şişmanlasın diye de antibiyotik veriliyor. 4-5 kilo süt verebilecek ineklerin 10-15 kat fazla süt vermesi sağlanıyor.