Tuzu Azalt Ömrü Uzat

Türkiye, tuz tüketiminde ilk sırada yer alıyor. Uzmanlar, kronik hastalıklardan korunmak için tüketilen tuz miktarının azaltılmasını öneriyor. Yemeklere lezzet katan tuz, hasta ediyor. Tansiyonu yükseltip, böbreklere zarar veriyor. Prof. Dr. Osman Erk, “Paketli ve hazır gıdalardan uzak durun” diyor.

Herkes, sağlıklı ve uzun bir ömrün hayalini kuruyor. Ancak genetik yapıdan beslenme alışkanlıklarına, stresten hareketsizliğe kadar pek çok faktör, hastalıklara davetiye çıkartıyor. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, sağlıklı beslenerek pek çok hastalığın engellenebileceğini söylüyor. Sağlıklı ve uzun hayatın şifrelerini Takvim’e açıklıyor…

Aşırıya Kaçmayın

Yemeklere lezzet katan tuz, aşırıya kaçıldığında hasta ediyor. Aşırı tuz tüketimi tüm dünyada her yıl 4 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor. Türkiye, Japonya’yla birlikte günde 16-18 gram tuz tüketimiyle ilk sırada yer alıyor. Fazla tuz tüketimi, böbreklere zarar veriyor, ayrıca tansiyonu yükselterek kalp krizi ve inme riskini de artırıyor. Prof. Dr. Osman Erk, günümüzde tuz tüketiminin giderek arttığını vurguluyor. Tuz tüketiminin azaltılmasıyla pek çok sağlık sorununun önüne geçileceğini vurguluyor.

Hepsi Birbirine Benzer

Son dönemde Himalaya ve kaya tuzunun daha sağlıklı olduğuna dair araştırmalar yapıldığını belirten Prof. Dr. Erk, her tuzun birbirinin aynısı olduğunu vurguluyor. Bu tuzların da fazla tüketimi halinde sağlığa zarar vereceğini belirtiyor. “Himalaya tuzu da diğer rafine tuzlar gibi yüzde 98 sodyum klorürden oluşur. 84 mineral ve eser element barındırır. Bunların ne yazık ki sağlığa bir faydası yoktur. Himalaya tuzu, vücudun ihtiyacı kadar iyot bile içermez” diyor.

Sağlığa Faydası Yok

Mineral bakımından zengin olan kaya tuzunun, kimyasal içermeyen doğal bir tuz olduğu söyleniyor. Ayrıca magnezyum, kalsiyum, demir, çinko ve bakır gibi mineralleri çok az barındırıyor. Bu nedenle sağlığa bir faydası bulunmuyor.

Turşuyu Abartmayın

Prof. Dr. Osman Erk, sağlıklı bir hayat için tuzu azaltmak gerektiğini söylüyor. Tuzu azaltmaya yardımcı olacak önerilerini sıralıyor:

  • Maydanoz, nane, kekik, dereotu, rezene ve fesleğen gibi aroma sağlayıcıları tuz yerine tercih edin.
  • Tuzsuz ekmek tüketin.
  • Zeytin ve peyniri akşamdan suda bekletin.
  • Yemeklere daha az salça ve tuz ekleyin.
  • Konservelerden uzak durun.
  • Turşu tüketimini abartmayın.
  • İşlenmiş ürün kullanmayın.
  • Bulyon yerine et suyunu kendiniz yapın.
  • Hazır çorbalar yerine ev yapımı çorbaları tercih edin.
  • Cips yerine fırınlanmış, bol baharatlı patates tüketin.

Hazır Çorbalar da Sağlıksız

Tuz; ekmek, süt ürünleri, hazır ve paketli gıdalar, hazır çorbalar, kahvaltılık gevrekler, cipsler, atıştırmalıklar ve soslarda bulunur. Çoğunluğu trans yağ içeren bu ürünler, sağlığı bozar.