Vücudun Hayat Kaynağı Vitaminler

Bütün hayati fonksiyonlar ve yaşam için her gün vitamin ve minerallerin belirli dozlarda ve birbiriyle orantılı olarak vücuda alınması zorunludur. Bunların eksikliği domino etkisi yaratarak diğer besin maddelerinde bozukluklara yol açar. Bütün hastalıkların kaynağında vitamin, mineral, enzim eksiklikleri vardır. Vücuttaki bütün hayati fonksiyonlar ve yaşam için her gün bu maddelere ihtiyaç duyulur. Her gün bu besin maddeleri belirli dozlarda ve birbiriyle orantılı olarak vücuda alınmak zorundadır. Her hangi bir vitamin ve mineral eksikliği domino etkisi yaratarak diğer besin maddelerinde bozukluklara yol açar. Tüketilen gıdalardaki besin maddeleri giderek azaldığı, çevresel toksinler nedeniyle besin maddesi ihtiyacı arttığı için vitamin ve mineral eksiklikleri çok sık görülmektedir. Stres faktörü vitamin ve mineral ihtiyacını çok arttıran bir durumdur. Dengeli ve yeterli beslenmeye rağmen ek vitamin ve mineral alımı mutlaka gereklidir. Vitaminler suda eriyen (B ve C), yağda eriyen (A, D, E, K) olarak ikiye ayrılır.

yeniasir_vucudun_hayatkaynagi_vitaminlerGece Körlüğüne A Vitamini

Kanser önleyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Gece körlüğüne ve zayıf görüşe karşı koyar, kalp hastalığı riskini azaltır. Sarı, yeşil, turuncu, kırmızı sebze ve meyvelerde, süt ve süt ürünlerinde, karaciğerde doğal olarak bulunur.

Sinir Sistemine B1 Vitamini

Tiamin olarak da bilinen B1 vitamini sinir sistemi ve zihinsel faaliyetler üzerinde etkilidir. Metabolizmayı hızlandırır, büyümeyi geliştirir. Kalp ve kasların normal fonksiyon görmesini sağlar. Eksikliğinde beriberi hastalığı ortaya çıkar. Pirinç, tam tahıllar, yumurta sarısı, balık, süt ve birçok sebzede bol miktarda bulunur.

Cilt ve Tırnaklar İçin B2 Vitamini

Diğer adı riboflavin olan bu vitamin, sağlıklı cilt, tırnak ve saç için gereklidir. Büyüme ve ürümeye yardımcıdır. Besinlerin metabolize olmasını sağlar. Hayvansal ürünlerde, yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur.

Hormonların Temeli B3 Vitamini

Niasin olarak da bilinen B3 vitamini cinsiyet hormonlarının ve diğer hormonların temelidir. Sağlıklı beyin işlevi için gereklidir. Kolesterol ve trigliseridleri düşürür. Eksikliğinde pellegra hastalığı ortaya çıkar. Hayvansal ürünlerde, tahıllarda, avokado, incir, hurma, kuru erik gibi besinlerde bulunur.

Bağışıklık Sistemine B6 Vitamini

Piridoksin adı verilen vitamin bağışıklığı güçlendirir, folik asitle birlikte çalışarak kandaki homosistein düzeyini azaltır. Kalp hastalığı riskini düşürür. Tam tahıllar, pirinç, yumurta, fındık, fıstık, ceviz gibi besinlerde bol miktarda bulunur.

Beyin Sağlığı İçin B12 Vitamini

Kan yapımını sağlar, enerji verir, beyin sağlığı için gereklidir. Sadece hayvansal ürünlerde bulunur, bitkisel besinlerde bulunmaz.

Kan Yapıcı Folik Asit

Kan yapımını sağlar, homosistein düzeyini düşürerek kalp hastalığı riski azaltır. Doğumsal kusurları önler. Hamilelikte çok gereklidir. Yeşil yapraklı sebzeler, havuç, yumurta sarısı, kayısı, balkabağı, avokado, tahıl ve baklagillerde bulunur.

Kansere Karşı C Vitamini

Kuvvetli bir antioksidan ve antikanserojendir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek infeksiyon ve kanser gelişimini önler. Turunçgillerde, yeşil yapraklı sebzelerde, domates, karnabahar, patates ve biberde bulunur.

Güçlü Kemikler İçin D Vitamini

Güneş vitamini olarak adlandırılır. Besinlerde ve özellikle bitkisel besinlerde yetersiz olarak bulunur. Güçlü kemik ve dişler için mutlaka gereklidir.

Ayrıca antioksidan ve antikanserojen etkiye sahiptir, şeker hastalığını önler. Balık, süt ve süt ürünlerinde, etlerde çok az miktarda bulunur. Etkili kan düzeyi için mutlaka güneş ışınları gerekir

Antioksidan E Vitamini

Bilinen en güçlü antioksidan maddelerden biridir. Kanın pıhtılaşmasını önler, beyin hastalıkları riskini azaltır, kanser gelişimini engeller, bağışıklık sistemini takviye eder. Tahıllarda, bitkisel yağlarda, kuruyemişlerde, kuru baklagillerde, yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur.