Yumurtanın Sarısı Kemiklerin İlacı

Kadınların korkulu rüyası kemik erimesi, doğru beslenme tarzı ile önlenebiliyor. Prof. Dr. Osman Erk, kemikleri kıran bu hastalıktan korunmak için şunları öneriyor: “Spor yapın, güneşlenin, yumurta sarısı ve balık yiyin.”

GK-1Kemik erimesi yani osteoporoz, kemik kitlesinin kaybı olarak tarif ediliyor. Diyabet, tansiyon ve kolesterol gibi kronik bir hastalık olan osteoporoz, en çok kadınlarda görülüyor. Menopoz dönemi sonrası görülme sıklığı artıyor. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Erk, osteoporoz ile ilgili önemli uyarılarda bulunuyor…

Erkekler de Risk Altında

Yaşlanma sürecinin doğal bir sonucu olarak 30 yaşından sonra kemik kitlesinde sınırlı bir kayıp süreci başlıyor. Kadınlarda menopoz sonrası östrojen eksikliğine bağlı olarak osteoporoz süreci hızlanıyor. Erkeklerde 70 yaşından sonra kemik erimesi görülebiliyor.

Sinsi İlerler

Osteoporozda görülen kemik kaybı, kronik bir şekilde yani yavaşça ve sinsice ilerliyor. Osteoporoz süreci ilerledikçe kemik ağrıları ve sonuçta kırıklar ortaya çıkmaya başlıyor.

D Vitamini Şifa Gibi!

Kemik erimesi, doğru ve sağlıklı beslenme ile engellenebiliyor. Kemik dokusunu güçlü tutmak ve osteoporoz riskini azaltmak için her gün güneş ışınlarından D vitamini ve besinlerden yeterli kalsiyum alınması gerekiyor. Kalsiyum kaynağı olarak süt ve süt ürünleri grubu, sebze-meyve grubunun tüketimi öneriliyor. En önemli D vitamini kaynağı güneşte bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünleri, balık ve yumurta sarısı, içerisindeki D vitamini ile kemikleri koruyor.

GK-2Kahveyi Abartmayın

Ergenlik döneminden itibaren fazla kafeinli içecek tüketmek, kemik erimesine davetiye çıkartıyor. Kahve, kalsiyumu idrarla birlikte vücuttan atıyor. Bir fincan kahve, idrarla ortalama 5 mg kalsiyumun kaybına neden oluyor.

Korunmak İçin Neler Yapmalı?

  • Sağlıklı ve dengeli beslenin.
  • Yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini alın.
  • Bol yeşillik, sebze ve meyve tüketin.
  • İmal edilmiş, rafine gıdalardan uzak durun.
  • Kemik sağlığı vitamini olan güneş ışınlarından bol bol yararlanın.
  • Fosfor, şeker, tatlandırıcı içeren asidik, kolalı ve gazlı meşrubatlardan uzak durun.
  • Sigara ve alkol kullanmayın. Kafeinli içeceklerden uzak durun.
  • Düzenli bir egzersiz programı uygulayın. Yürüyüş, koşma ve jogging gibi egzersizler yapın.

Kimler Risk Altında?

Menopoz sonrası kadınları tehdit eden kemik erimesi, gençlerde bile görülüyor. Hastalık ilerlediğinde ciddi kemik kırıklarına zemin hazırlıyor. Yaş, beyaz tene sahip olmak, kadın olmak, erken menopoza girmek, sigara içmek, şok diyetler yapmak, aşırı tuz tüketmek ve hareketsiz bir yaşam, bu hastalığa neden oluyor.