Böbrekleriniz İyi Çalışıyor mu?

Ülkemizde her gün binlerce insan farkına varmadan böbrek hastalığının pençesine düşüyor… Bu nedenle hiçbir şikayetiniz olmasa da böbrek fonksiyonlarınızı kontrol ettirin. İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim görevlisi Prof. Dr. Osman Erk, böbrek sağlığıyla ilgili önemli uyanlarda bulundu…

Hayati Görevleri Var

Böbrekler normal metabolizma sonucu vücutta oluşan asidik karakterde atık maddeleri idrarla vücuttan uzaklaştırarak hayati görev yapan organlardır. Böbrekler vücutta en fazla çalışan organların başında gelir. Böbrekler olmadan yaşam düşünülemez. Böbrekler vücutta su, tuz ve elektrolit dengesini, pH seviyesini düzenleyerek vücutta var olan bütün organların normal fonksiyon görmelerini sağlarlar. Böbrekler ayrıca D vitamini sentez ederek kalsiyum ve fosfor dengesini, kemik sağlığını devam ettirirler. Böbreklerden salınan eritropoetin adı verilen hormon benzeri madde kemik iliğinde kan hücrelerinin yapımını uyarır. Böbreklerin immün sistem ve normal cinsel sağlık üzerinde de önemli fonksiyonları vardır.

Diyabet Nasıl Etkiliyor?

Şeker hastalığı Türkiye dahil dünyanın hemen her ülkesinde kronik böbrek yetersizliğinin en sık nedenidir. Türkiye’de 10 milyon kadar şeker hastası olduğu düşünülünce, böbrek yetersizliği açısından riskin büyüklüğü ortaya çıkar Bu nedenle şeker hastalığının erken taranması, uygun şekilde tedavi edilmesi son derece önemlidir. Bu hastalık sadece insülin ve şeker ilaçları eksikliği değildir. Uygun tıbbi tedavi yanı sara spor, diyet ve yaşam tarzının değiştirilmesi çok önemlidir.

Tansiyonunuz Varsa

Böbrek yetersizliği olan hastaların yaklaşık l/4’ü hipertansiyon hastalarıdır. Hipertansiyon böbrek yetersizliğinin şeker hastalığından sonraki en sık nedenidir. Hipertansiyon maalesef çok fazla önemsenmeyen, tedavisi uygun olarak yapılmayan bir hastalıktır. Hipertansiyon hastalığı da sadece tansiyon ilaçları eksikliği durumu değildir. Spor, tuzsuz diyet, stressiz yaşam, sigara ve alkolden uzak durulması gibi önlemleri olan bir hastalıktır.

Salgın Bir Hastalıkbobrek_gzt

Şeker hastalığı ve hipertansiyon sorunlarının çok fazla artması, bu hastalıkların tedavilerinde yeterince başarı sağlanamaması böbrek yetmezliğini salgın bir hastalığın konumuna getirmiştir. Bu iki hastalığı dışında vücutta genel olarak damar sağlığını bozan şişmanlık, sigara, kolesterol yüksekliğinin yanı sıra sık idrar yolu infeksiyonu geçirmek ve aşırı tuz kullanımı gibi durumlar da böbrek yetmezliğini kolaylaştırmaktadır. Çünkü bilindiği gibi böbrekler damarlanması ve kanlanması çok yoğun olan organlardır.

Bu Belirtilere Dikkat!

Geçmeyen yorgunluk, iştahsızlık, uyku bozuklukları, daha çok geceleri canınızı yakan kas kramptan, ayak biteklerinizde şişme, cildinizde kuruma ve geceleri sık idrara çıkma gibi sorunlar yaşıyorsanız, en kısa zamanda böbreklerinizi kontrol ettirin.

Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri

Kronik böbrek yetmezliğinin en önemli nedenleri şeker hastalığı ve hipertansiyondur. Bu iki hastalık kronik böbrek yetmezliği olan hastaların yarısının sebebidir. Bu hastalıklar dışında glomerulonefit adı verilen böbrek hastalığı, polikistik böbrek hastalığı, bazı romatizmal hastalıklar ve ağrı kesici antiromatizmal ilaçların uzun süre kullanımı diğer nedenlerdir.

İşte Korunma Yolları

Böbrek yetersizliği tanısı basit kan ve idrar tetkikleriyle rahatlıkla konulabilir. Erken teşhis, altta yatan şeker ve hipertansiyon gibi hastalıkların uygun bir şekilde tedavisi, diğer risk faktörlerinin ortadan kaldırılması son derece önemlidir. Uygun kan şekeri ve tansiyon değerlerinin yanı sıra obezitenin ortadan kaldırılması, sigaranın bırakılması, tuz alımının kısıtlanması, alkol içilmemesi, su içilmesi, kolesterol yüksekliğinin önlenmesi, gelişigüzel ağrı kesici kullanılmaması ve düzenli egzersiz böbrek sağlığı İçin çok önemlidir.