Vücudu Toksinlerden Arındırmanın 6 Yolu

Detoks, toksinleri vücuttan atmaya yönelik bir süreçtir. Karaciğer, böbrekler, mide-bağırsak sistemi, cilt, akciğer ve lenf sistemi bu süreçte aktif rol oynar. Böbrekler ve cilde açılan ter bezleriyle suda eriyen toksinler atılmaya çalışılır.

toksin1 – Karaciğeri temizlemek için: Karaciğer toksinleri enzimleri aracılığıyla oksitler ve sonuçta ortaya tehlikeli, serbest kökler adı verilen oksidan bileşikler açığa çıkar. Bu serbest köklerin ortadan kaldırılması için antioksidan besinlere ihtiyaç vardır. Bu antioksidan besinler farklı renkli bitkisel gıdalardan sağlanabilir.

2 – Doğal gıdalardan destek alın: Sebze ve meyveler aynı zamanda lif, probiyotik ve prebiyotiklerden zengin gıdalar oldukları için bağırsaklar yoluyla da toksinlerin atılmasına katkı yaparlar.

3 – Akşam yemeğini erken yiyin: Bazı günler oruç tutmak, 18.00’den sonra hiçbir şey yememek vücudun dinlenmesi ve toksinlerden kurtulmak için etkili yöntemlerdir.

4 – Kan verin: Senede üç-dört üniteyi geçmemek kaydıyla kan vermek, toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

5 – Egzersiz yapın: Fiziksel aktiviteyle terleyerek ve lenfatik kanalları harekete geçirerek toksinlerden kurtulabilirsiniz.

6 – Saunaya gidin: Saunada açılan ter ve yağ bezleriyle suda ve yağda eriyen toksinler vücuttan elimine edilir. Ağır metallerden ve endüstriyel toksinlerden bu şekilde kurtulmak mümkündür.