Yüksek Tansiyonu 12’den Vurun

Prof. Dr. Osman Erk, 12-8’in üzerindeki tansiyonun riskli olduğunu söyledi. Ailesinde hipertansiyon hastası olanları uyaran Erk, “Tedavide geç kalmayın” dedi. Toplumda, salgın gibi yayılan hastalıkların başında tansiyon geliyor. Baş ağrısı, düzensiz kalp atışı, göğüs ağrısı, kulak uğultusu, yorgunluk ve burun kanaması bu hastalığın en önemli belirtilerini oluşturuyor. Artık gençlerde hatta çocuklarda bile ortaya çıkabiliyor. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, tansiyonla ilgili bilinmesi gerekenleri Takvim okuyucuları için açıklıyor… Tansiyon değerleri elbette kişiye göre farklılık gösteriyor. Ancak büyük tansiyonun 120 mmHg, küçük tan09siyonun ise 80 mmHg’nin altında olması ideal tansiyon değeri olarak kabul ediliyor. Tansiyonun 140/90 mmHg’nin üzerinde olması, riski gösteriyor. Hastaların yüzde 50’sinin ailelerinde de hipertansiyon rahatsızlığı bulunuyor. Bu durum, hastalığın genetik faktörlere göre geliştiğini gözler önüne seriyor. Antidepresan ilaçları, soğuk algınlığı ve astım ilaçları, doğum kontrol hapları da hipertansiyona yol açıyor.

TAKVIM-2019.01.09-2Kalbi Tüketir

Tedavi edilmeyen tansiyon, kalp ve böbrek yetmezliği, koroner arter hastalığı, beyin damar hastalıkları ve beyin kanaması ile aort yırtılması, ani ölüm ve cinsel yetersizliğe neden oluyor. Büyük tansiyonu 14, küçük tansiyonu 9’un üstünde olan kişilerin vakit kaybetmeden bir iç hastalıkları uzmanına danışması ve tedavisini aksatmaması gerekiyor.

Bitter Çikolata Yiyin

Bitter çikolata: Kalp damar sağlığını korur. Tansiyonu düşürür.

Muz: Yüksek tansiyonu düşürüyor. Hipertansiyon hastalarının günde 1 muz yemesi önler.

Nar: Kanser ve mide hastalıklarını önleyen nar, tansiyonu dengeler.

Patates: Tansiyonu düşürür.

Kereviz: Damar hastalıklarının önüne geçer. Hipertansiyonu önler.

Domates: Kolesterolü düşürür. Tansiyonu dengeler. Kalbi korur.

Havuç: Tansiyonu düşürür. Kalbi korur.

TAKVIM-2019.01.09Tansiyon Nasıl Ölçülür?

  • Tansiyon ölçümünden 30 dakika önce hiçbir şey yenmemeli.
  • Tansiyon ölçülecek kolun altında bir yastık konmalıdır.
  • Ölçüm yapılacak kol, herhangi bir kıyafet tarafından sıkılmamalı.
  • Ölçümde kol kalp hizasında olmalıdır.
  • Uygun tansiyon ölçümü için her iki koldan ölçüm yapılmalı.
  • İlk ve tek ölçümle hipertansiyon tanısı konmaz. İlk ölçülen değer 210/120 mm- Hg’den fazla ise hipertansiyon tanısı konabilir.