İçtikleriniz Ne Kadar Sağlıklı?

En çok tüketilen asitli içeceklerden kola zehir saçıyor! Obezite ve kalp…

En çok tüketilen asitli içeceklerden kola, içerdiği yapay tatlandırıcı ve kimyasallar nedeniyle zehir saçıyor. Obeziteye ve kalp hastalıklarına neden oluyor.

Hastalıkla Kol Kola

Sağlıklı bir vücut için şüphesiz tüketilen besinler kadar içecekler de önem taşıyor. Özellikle vücudun yaşamsal sıvısı su, sağlıkta mucizeler yaratıyor. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, suyun vücuda olan faydalarına ve hastalıklarla mücadelesine değiniyor. Takvim okuyucularıyla önemli bilgiler paylaşıyor… İnsan vücudunun yüzde 70’i sudan oluşuyor. Vücudu korumak için yeterli miktarda ve kaliteli su içmek gerekiyor. Ancak insanların büyük bir kısmı hem yeterli miktarda hem de doğru suyu içmiyor. Bu nedenle kronik olarak dehidrate durumda yaşamaya devam ediyorlar. Vücutta bulunan her hücreye oksijen ve besin maddelerini ulaştırmanın ve biriken toksinleri uzaklaştırmanın en önemli yolu, su içmekten geçiyor. Su, tükettiğimiz besinleri vücuda dağıtıyor. Toksinleri alır götürüyor ve vücudu yıkıyor. İdeal bir sağlık için her gün ortalama olarak 2.5-3 litre su içmek gerekiyor.

Mineral Deposu

Endüstrinin gelişmesi ve nüfusun artmasıyla dünyada temiz su kaynaklarına ulaşım zorlaşıyor. Tarım ilaçları ve endüstriyel atıklar su kaynaklarını kirletiyor. Bu nedenle pH’sı alkali, içinde birçok gerekli minerali barındıran, kimyasallardan arınmış su içmeye dikkat etmek gerekiyor.

Zehir Dolu

Herkesin sevdiği kola, içerdiği mısır şurubu ve renklendirici nedeniyle sağlığa zarar veriyor. Obeziteye neden oluyor. Kolalı içecekler ile birlikte kafein, mısır şurubu ve daha birçok kimyasal madde içeren enerji içecekleri kronik hastalıkların temelinde yatıyor.

Metabolizma Yavaşlar

Sohbetlere ve yemeklere eşlik eden çay, kahve ve kola gibi içecekler, çok fazla tüketiliyor. Ancak bu içeceklerin asla su yerine geçmediğini bilmek gerekiyor. İdrar söktürücü etkisi olan bu içecekler, vücudu susuz bırakıyor. Yeterince su içilmediğinde vücutta toksinler birikiyor, metabolizma yavaşlıyor, kronik hastalıklar ve kilo artışı görülüyor.