Tuz Sağlığı Vuruyor

Vücudun lezzetli düşmanı: Peynir

Peynir kolesterolü yükseltiyor kalbi zorluyor.Tuz ve yağ içeren peynir, kolesterolü yükseltiyor. Kalbi zorluyor. Bu hastalıklardan korunmak için tuzla vedalaşmak gerekiyor… İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, tuz tüketimini azaltmaya yardımcı olacak önerilerini açıklıyor.

Her besinin fazla tüketimi sağlığa zarar veren olumsuzluklara yol açabiliyor. Bu nedenle sağlıklı bir beden için her şeyin ‘dengeli’ tüketilmesi öneriliyor. Özellikle hayatımızda çokça yer tutan tuz, başta obezite olmak üzere tansiyon ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, yazı dizimizin son gününde tuzla vedalaşmamıza yardımcı olacak önerilerini açıklıyor.

Her Yemekte Var

Peynir, zeytin, ekmek ve salamura gibi besinlerle hayatımızda büyük bir yer kaplayan tuz, dünyayı hasta ediyor! Araştırmalar, obezite ve kronik hastalıklarının artmasındaki sebebin, yanlış tuz kullanımı olduğunu gösteriyor. Kan basıncını yükselten tuz, kalp damar hastalıkları, inme, böbrek yetersizliği gibi rahatsızlıklara da zemin hazırlıyor.

Kilo Yapıyor!

Gıda ve Tarım Organizasyonu (FAO) verilerine göre süt ve süt ürünlerinin tüketimi, tüm dünyada giderek artıyor. Peynir çokça doymuş yağ, kolesterol, bol kalori ve tuz içeriyor. Bu besinin tüketiminde yaşanan artış, kilo alımını ve obeziteyi beraberinde getiriyor. Pastörizeden geçmiş sütten elde edilen peynir tüm besleyici içeriğini kaybediyor.