Meyve Yiyin

Ömür törpüsü lahmacun! Erken yaşlandırıyor…

Şeker ve karbonhidrat içeren besinler, bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Özellikle lahmacun, pide ve pizza gibi hamur işleri erken yaşlandırıyor. Ömrü kısaltıyor…

Ömür Törpüsü Lahmacun

Değişen beslenme alışkanlıkları, hastalıkları beraberinde getiriyor. Özellikle her yaştan insanın severek tükettiği paketli gıdaların içerisinde bulunan ‘rafine şeker’ hayatı tehdit ediyor. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, tüm kronik hastalıkların temelinde şekerin yattığını söylüyor.

Pide de Zararlı

Sofra şekeri, mısır şurubu, bal, reçel, marmelat, kola ve hazır meyve suları sağlığımızla oynuyor. Bunların yanında beyaz undan yapılan ekmek, pasta, börek, makarna, kek, lahmacun, pide, pizza hamuru ve bisküviler ise hem karbonhidrat hem de şeker kategorisine giriyor. Tüm hastalıkların temelinde, bu besinlerin aşırı tüketimi yatıyor. Sağlıklı bir hayat için sebze, meyve, tam tahıllar, kuru baklagillerin tüketilmesi gerekiyor.

Kemikleri Eritir

Şeker, bağışıklık sistemini çökertiyor. Vücudun vitamin ve mineral dengesini bozarak kemiklere zarar veriyor. Kemik erimesi riskini artırıyor. Sağlıklı bir hayata sahip olmak için atalarımızın beslenme tarzını benimsemek gerekiyor.

Şifa Niyetine

Meyveler, içerdiği doğal şekerle sağlığı koruyor. Meyvede kansere karşı koruyan pek çok vitamin, mineral, lif, antioksidan ve antikanserojen madde bulunuyor. Bu nedenle meyve tüketilmesini sağlık açısından zararlı olarak nitelendirilen sözde beslenme uzmanlarına kulak asmamak gerekiyor.