Sağlığınızın Sırrı Bağırsaklarınızda Gizli

Günlük beslenmenize yoğurt, kefir, turşu gibi doğal probiyotikleri ekleyerek, mide ve bağırsak sorunlarınızı önlerken bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz…

Faydalı Bakterilerin Gıdası: Prebiyotikler

sagligimizinsirri-gztPrebiyotikler, probiyotik bakterilerin canlı ve zinde kalmaları için gerekli olan, sindirilemeyen, karbonhidrat türü gıda bileşikleridir. Probiyotikleri besleyen besinler olarak adlandırılırlar. Prebiyotik karbonhidratlar muz, kırmızı meyveler, kuşkonmaz, keten tohumu, domates, yer elması, soğan, hindiba, baklagiller, yeşil sebzeler buğday, yulaf, arpa gibi gıdalarda doğal olarak bulunur.

Probiyotik Gıdalar

Turşu, yoğurt, süzme peynir, boza, kefir, salamura yiyecekler, lahana turşusu, şarap ve bira mayası probiyotik gıdalar arasındadır. Probiyotiklerin görevleri ise şu şekilde sıralanır:

  • Bağırsaklar ve vücudun, enfeksiyon etkenlerinden korunması
  • Obeziteyi önleyen bileşiklerin sentezi
  • Tip I diyabet, Hashimoto tiroiditi, romatoit artrit, astım gibi alerjik ve otoimmün hastalıklardan korunma
  • Antioksidan ve anti kanserojen bileşiklerin sentezi
  • Kolesterolün engellenmesi
  • İshal ve antibiyotik ishalinin tedavisi
  • İdrar yolu ve genital enfeksiyonların tedavisi
  • İltihabi bağırsak hastalıklarının önüne geçilmesi

Sadece Bağırsaklarda Yaşarlar

Doğada iki tür bakteri vardır. Birincisi; hastalıklara neden olan ve insan sağlığını bozan kötü bakterilerdir. İkinci grup ise sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan probiyotikler yani yararlı bakterilerdir. Kötü bakteriler her yerdedir. Faydalı bakteriler ise bağırsaklarda yaşayıp sindirim sürecine yardımcı olurlar. Probiyotikler de, ağız yoluyla vücuda alınan, dost laktik asit bakterileridir.

Kötülerine Dikkat!

Kötü bakterilerin iyi bakterilerden fazla olması vücut dengesini değiştirir. Zararlı bakterilerin sayısının ve hastalık yapma gücünün artması vücudu hasta eder. Zararlı bakteriler çeşitli toksin ve zehirli maddeler salgılar. Bu zararlı bileşiklerin vücuda girmesiyle birlikte koroner kalp hastalığı, kanser gibi sorunların ortaya çıkabildiği kanıtlanmıştır.