Yanlış Besleniyor Sık Hastalanıyoruz

Yanlis-Besleniyor-Sik-Hastalaniyoruz-kpk

Sağlıklı Gıdanın Tarifi

Prof. Dr. Osman Erk “Makro besinler kalori, mikro besinler ise sağlığa yararlı çeşitli faktörleri içerir. Makro besinler yağ, protein ve karbonhidratlardır. Mikro besinler kalori vermezler fakat sağlık açısından çok önemlidirler. Kalorisi az, içinde mikro besinleri fazla olan gıdalar gerçek gıdalardır. Yani az kalori; bol lif, vitamin, mineral, antioksidan, fitobesin içeren sebze, yeşillikler, meyveler, kuruyemişler, baklagiller ve tam tahıllar gerçek gıdalardı” dedi.

Yanlis-Besleniyor-Sik-Hastalaniyoruz-gztYanlış Besleniyor Sık Hastalanıyoruz

Uzmanlar, “Sağlıklı olmak bir tercihtir. Yanlış besleniyoruz. Sık hastalanıyoruz, erken yaşlanıyoruz. Yaşam tarzını değiştirerek ve doğru beslenerek sağlıklı fit ve en az yüzyıl yaşamak mümkün” diyor.

Dünyanın toksin (kimi canlı organizmada görülen zehir) cenneti haline geldiğini söyleyen “Sağlığını Yeniden Keşfet” kitabının yazarı Prof. Dr. Osman Erk, “Hastalıkların temel sebepleri besin eksikliği ve toksinlerdir. Toksinlerle dolu bir dünyada yaşamaya devam ediyoruz. Her yıl dünya genelinde milyarlarca ton kimyasal madde üretilmektedir. Gündelik hayatta 10 binin üzerinde kimyasal madde insan hayatını direkt olarak etkilemektedir” diyor.

Boş Kalori Tüketiyoruz

İşte Prof. Dr. Osman Erk’in sağlıklı yaşam ile görüş ve tespitleri: “Günümüzde şeker, kalp damar hastalıkları, obezite, kanser ve nörolojik hastalıklar çok arttı. Fruktozdan zengin mısır şurubu yiyecek ve içeceklerde bol miktarda kullanılmaya başlandı. Hazır ve yarı hazır besinlerin tüketilmesiyle tuz tüketiminde ciddi artışlar var. Çay, kahve, kolalı içecekler, çikolata, enerji içecekleri tüketimi, dolayısıyla kafein tüketimi arttı. Sağlığa en büyük tehdit çevresel ve içsel toksinlerden hazır yapay gıdalardan gelmektedir. Toksinlerle dolu bir dünyada yaşıyoruz. Çok fazla boş kalori tüketiyoruz. Hareketsiz bir yaşamımız var stresli ve gerginiz.”

Sorunun Temeline İnilmeli

“Sağlığın korunması fit ve uzun yaşamak için dengeli ve yeterli beslenme ile birlikte toksinlerden uzak durmak ve yaşam tarzını değiştirmek en önemli unsurlardır. Kitabımda yediklerimizin, içtiklerimizin ve çevremizin sağlığımıza olan et­kilerini ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Sağlıklı fit ve uzun yaşam için gerekli olan yaşam tarzı değişiklikleri ve beslenme modellerini an­lattım. Kitabım sağlıklı beslenme ve hastalıklar olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Sağlıklı ol­mak bir tercihtir. Yanlış besleniyoruz. Sık hastalanıyoruz, erken yaşlanı­yoruz. Yaşam tarzını değiştirerek ve doğru beslenerek sağlıklı fit ve en az yüz yıl yaşamak müm­kün. Hastalıkların temel sebepleri besin eksikliği ve toksinlerdir” diyor.

Şeker Hastalığı Kader Değil

“Şeker hastalığı (tip II diyabet) önlenebilir bir hastalıktır” diyen Prof. Dr. Osman Erk şunları dile getirdi; “Şeker hastalığı doğal seyri çok iyi bilinen bir hastalıktır. Hastalığın aşikâr hale gelmesinden önce, uzun bir dönemi kapsayan prediyabet (diyabet öncesi dönem) evresinin bulunması son derece önemlidir. Bu dönemde hastaların saptanıp, gerekli önlemlerin alınması ile kişi diyabet hastası olmayacağı gibi tamamen normale dönebilir. Bu 5-15 yıllık süreç içinde kişinin beslenme alışkanlıklarının değiştirilip, düzenlenmesi; sağlıklı yaşam ve beslenme bilincinin verilmesi; egzersiz yapmanın öneminin vurgulanması; stres ve toksinlerden uzak durulması gibi çok önemli önlemler hastalığın gelişimini engelleyebilir.

|