Toksinler, Kalp Hastalıklarına Hatta Kansere Neden Oluyor! Havuç Yiyin Temizlenin

İçilen sudan, tüketilen besinlere kadar pek çok şey ‘toksin’ denilen zehirleri içeriyor. Vücutta şişkinliğe, halsizlik ve yorgunluğa neden olan toksinler, hayati organlara da zarar veriyor. Vücudu toksinlerden arındırmada soğan, sarımsak ve havuç etkili oluyor.

Koşturmacalı şehir hayatı, vücudun çalışma dengesini bozuyor. İçilen sudan, tüketilen besinlere kadar pek çok şey ‘toksin’ denilen zehirleri içeriyor. Vücutta şişkinliğe, halsizlik ve yorgunluğa neden olan toksinler, hayati organlara da zarar veriyor. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, detoks hakkında bilinmesi gerekenleri açıklıyor…

Un ve Şekeri Bırakın

Detoks, toksin yükünden arınmayı sağlayan bir süreç olarak adlandırılıyor. Karaciğer, böbrek, bağırsak, cilt, akciğer ve lenf sistemi bu süreçte aktif rol alıyor. Doğru ve etkili bir detoks için rafine şeker, beyaz un ve früktozdan zengin meşrubatlardan uzak durmak gerekiyor. Aldığımız hava, içtiğimiz su, tükettiğimiz besinler, kişisel bakım ürünleri, makyaj malzemeleri ve parfümler, spreyler bolca toksik içeriyor.

Beyne de Zarar Verir

Kanserojen olabilen bu toksik maddeler, vücudun metabolizmasını bozuyor. Kalp hastalıklarıyla birlikte, karaciğer ve böbrek gibi organların hasarına ve unutkanlığa zemin hazırlıyor. Vücudun toksinlerden temizlenmesinde karaciğer enzimleri etkili oluyor. Bu enzimlerin üretilebilmesi için dengeli beslenmek gerekiyor.

Şifalı Enginar

Toksıinlerden kurtulmak için doğal gıdalar tüketmek gerekiyor. Yeşil, sarı, mor, turuncu, kırmızı renkli besinler detoksa yardımcı oluyor. Bunların arasında sarımsak, soğan, enginar, havuç, brokoli ve Brüksel lahanası yer alıyor. Bazı günler oruç tutmak da vücut direncini artırıyor ve toksinlerin atılmasını sağlıyor. Prof. Dr. Osman Erk, sauna ve hamama gidilmesini de tavsiye ediyor. Burada ter ve yağ bezleri sayesinde toksinlerin vücuttan atıldığını sözlerine ekliyor.