Zeytinyağı Ömrü Uzatıyor

Uzmanı açıkladı! Zeytinyağı ömrü uzatıyor, Alzheimer’dan kansere pek çok hastalıkla mücadele ediyor. Besleyici içeriği sayesinde zeytinyağı, ömrü uzatıyor. Alzheimer’dan kansere pek çok hastalıkla mücadele ediyor. Prof. Dr. Osman Erk, “Zeytinyağı, yüzde yüz doğal bir meyve suyudur” diyor. Sağlıklı ve uzun bir hayatın yolu, doğru beslenmekten geçiyor. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, sağlıklı hayatın şifrelerini Takvim için açıklıyor. Şu bilgileri veriyor…

Hastalıklarla Savaşır

Araştırmalar, Akdeniz tipi beslenmenin Alzheimer’dan kansere kadar pek çok hastalıktan koruduğunu gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre en sağlıklı ülkeler sıralamasında İspanya birinci sırada yer alıyor. Bunda, İspanya’nın zeytinyağı tüketimi göze çarpıyor. Bir İspanyol, yılda yaklaşık 14 litre zeytinyağı tüketiyor.

Türkiye, sağlıklı ülkeler sıralamasında 51. sırada yer alıyor. Bir Akdeniz ülkesi olmamıza rağmen Türkler, ne yazık ki yılda sadece iki litre zeytinyağı tüketiyor. Düzenli zeytinyağı tüketimi, pek çok hastalığa karşı koruma sağlıyor.

Anahtar: Akdeniz Diyeti

Zeytinyağı, Akdeniz diyetinin en temel besin maddesini oluşturuyor. Akdeniz diyeti, tipik Batılı diyetten yağ miktarı, yağ kalitesi ve tüketilen tam tahıl, sebze, meyve ve yağsız protein bakımından farklılık taşıyor. Bu diyet doymuş yağlardan kısıtlı, Omega-3 yağ asitleri, C vitamini, E vitamini ve folik asitten zengin besinler içeriyor.

Akdeniz diyetinde zeytinyağı başta olmak üzere sebze, meyve, tam tahıl, yeşillik, kuru baklagiller ve kuruyemişler tüketiliyor. Akdeniz diyeti, yağ içeriği bakımından zengin bir diyet olarak biliniyor. Ancak enerji içeriği çok yoğun olmayan taze ve renkli bitkisel besinler, kalori seviyesi sınırlandırılıyor.

Hafızayı da Korur

Soğuk sıkım zeytinyağı, yüzde yüz doğal bir meyve suyu olma özelliği taşıyor. Sağlık açısından yararlı yüksek miktarda oleik asit içeriyor. Kalp damar hastalıklarından korunmaya yardımcı olan zeytinyağı, vücuttaki iltihapları temizliyor. Kötü kolesterolü azaltıp, iyi kolesterolü yükseltiyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu mucize yağ, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kemikleri koruyor.